Володимир Качкан: „З духовним даром до І. Франка”
22 вересня 2016 року у відділі літератури з мистецтва обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка відбулася літературна імпреза академіка Володимира Качкана „З духовним даром до І. Франка”, присвячена 160-літньому ювілеєві великого Каменяра.
Доктор філологічних наук, академік, заслужений діяч науки і техніки України Володимир Качкан презентував видання:
- Науковий збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції «Іван Франко в сучасних вимірах та осягах»;
- «Одкровення: есеї про літераторів, вчених, митців» Т. 1;
- «Кафедра українознавства і філософії: 20 літ на науковому та навчально-виховному полі».
Відкрила літературну імпрезу заступник директора бібліотеки Галина Горбань. Вона розповіла про цикл заходів, проведених книгозбірнею на вшанування 160-ліття Івана Франка, які розкривали перед їх учасниками усю потужність особистості Каменяра, його титанічну працю для утвердження українства в Галичині, а також зробила короткий екскурс презентованими виданнями та надала слово академіку Володимиру Качкану.
У своєму ж виступі вчений розповів про ідею зародження книг, процес їх написання та значимість.
Володимир Качкан наголосив, що Науковий збірник підготовлено на основі доповідей та повідомлень учасників Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 160-річчю з дня народження Івана Франка (м. Івано-Франківськ, 29-30 вересня 2016р.). Проблемно-тематичний спектр виповнюють дослідження, студії, розвідки докторів та кандидатів наук, професорів і доцентів, досвідчених викладачів-методистів ВНЗ України та академічних інституцій. У полі зору авторів - література, фольклористика, педагогія, філософія, історія України, культурологія, мистецтвознавство, мовознавство, соціологія, релігієзнавство, політологія, економіка, журналістика, народознавство, етнологія та інші аспекти сучасного Франкознавства.
Перший том книги «Одкровення», яку представив письменник, виповнюють два розділи. До них увійшли документально-художні есеї про знакові постаті в українській етнокультурні, як: М. Андрусяк, Я. Гоян, Я. Дорошенко, В. Лизанчук, Т. Мельничук, Т. Севернюк, Р. Смик, Н. Стефурак, Р. Федорів, І. Хланта, Н. Чир, Б. Бринський, Б. Губаль, О. Ґерета, О. Коровай, Ю. Лесюк, І. Мацялко, М. Мацялко, Б. Негода, В. Пилип'юк, В. Пірус та ін. Вагомим є те, що в книзі автор вдало сполучає біографізм з високо образним виповненням думки.
Представляючи доробок очолюваної ним кафедра українознавства і філософії Івано-Франківського національного медичного університету, Володимир Атаназійович зазначив, що українознавство в медичному університеті - це виховна навчально-інтегративна система знань, спрямована на вироблення у студентів гуманістичних життєвих принципів, їх знання і розуміння початків та етапів рушійних сил розвитку України, організацію дослідження подальшого поступу української нації. Введення українознавчих дисциплін до базового змісту вищої освіти зумовлене перш за все його потужним пізнавальним і виховним потенціалом, спрямованістю на цілісне правове, гуманістичне, демократичне сприйняття і пізнання людини і світу.
На літературну імпрезу завітали науковці, письменники та творча еліта Івано-Франківська. Слово тримали: заслужений журналіст Ольга Бабій, письменник Дмитро Захарук, театрознавець Марія Ігнатюк.
Справжнім сюрпризом для присутніх став музичний сувенір - пісні на слова Івана Франка від аматорської народної чоловічої капели «Сурма» (художній керівник і диригент - заслужений діяч мистецтва Володимир Савчук).